top of page

Chcesz schudnąć? nie przechodź na dietę!

  • Zdjęcie autora: Anna Ewa Ferreira
    Anna Ewa Ferreira
  • 4 lis 2016
  • 3 minut(y) czytania

Naukowcy udowodnili, że krótkotrwałe diety odchudzające nie są skutecznym środkiem do pozbycia się nadmiaru kilogramów. Wykazali powody, dla których nie powinieneś przechodzić na dietę, jeśli myślisz o trwałym odchudzaniu i utrzymaniu nowej wagi.

Skupianie się na bodźcach zewnętrznych

Niemowlęta mają doskonałą kontrolę nad żołądkiem. Kiedy są głodne, odczuwają głód, który mówi: trzeba jeść. Kiedy są pełne, przestają jeść. Jako dorośli niestety poddajemy się bodźcom zewnętrznym. W przeszłości bodźcem do jedzenia więcej niż wynikało z potrzeby były zachęty rodziców typu: jeśli zjesz cały obiad to dostaniesz lody. Następnie powoli zauważaliśmy, że obiad jest w południe, potem zjada się przekąski, kolacja zawsze jest o 19.00, a śniadanie musi być pełnowartościowe i pożywne. Tym sposobem zamiast ufać swoim potrzebom i organizmowi, zaczęliśmy trzymać się ogólno obowiązujących wytycznych i jeść nawet jeśli nie czujemy głodu.

Zmiana wszystkiego na raz

Nie spotyka się zbyt wielu ludzi, którzy rozpoczynają walkę z kilogramami, poprzez wprowadzanie małych zmian, np.eliminując na początek smażone wersje kolacji. Typowo wygląda to tak, że od jutra ma zamiar nie jeść słodyczy, nie pić alkoholu, wszystko gotować na parze i generalnie wszystkiego dużo mniej. Nasze zdolności samokontroli są ograniczone. Jeśli jednego dnia zaczniemy ograniczać wszystko, to z każdym ograniczeniem, mamy mniej zasobów psychoenergetycznych. Do tego najczęściej dochodzi reżim codziennych ćwiczeń, a zostają jeszcze codzienne zwykłe obowiązki, na które często już nie mamy siły.

Tłumienie myśli o jedzeniu

Kiedy próbujemy powstrzymywać myśli, bardziej prawdopodobne, że będziemy o tym myśleć. Na przykład: nie myśl o białym niedźwiedziu – o czym pomyślałeś? To samo występuje podczas stosowania diet, gdzie musimy tłumić myśli o ulubionych potrawach, które niestety najczęściej są zakazane. Starając się tłumić myśli i odwracać uwagę od nich, ta myśl cały czas do nas powraca, pragnienie pozostaje i zwiększa się prawdopodobieństwo, że poddasz się pokusie.

Zgubny efekt pobłażania

Będąc na diecie pojawia się zwykle wyłączanie pewnych grup produktów oraz podział na to, co i ile można a czego i ile nie można jeść. Może się jednak zdarzyć, że nasze poczucie kontroli zostanie zaburzone, poprzez na przykład podróż służbową i wówczas trzeba zjeść coś w mieście lub na bankiecie, gdzie niezdrowych produktów będzie cały stół. Co zrobi osoba będąca na diecie? Złamie swój plan na ten jeden dzień. Wytłumaczy sobie, że skoro nie jest w swoich naturalnych warunkach, już i tak coś zakazanego zjadła, to i tak dieta nie ma dzisiaj sensu, więc zacznie na nowo po powrocie, a skoro tak, to dziś może wszystko. Taka sytuacja może zniszczyć cały tydzień a nawet miesiąc ciężkiej pracy.

Wyczerpanie

Podczas diety stawiasz opór pokusom, jesz posiłki, za którymi nie szalejesz, walczysz z głodem, a to wszystko wymaga siły. Mózg czerpie energię z glukozy, która pochodzi z pożywienia. Gdy więc myślisz o czekoladzie, twoje ciało wykorzystuje glukozę, byś miał siłę panować nad tym pragnieniem. Koniec zapasu glukozy sprawi, że będziesz pragnął jedzenia, by uzupełnić te zapasy. Zaczniesz pragnąć czekolady jeszcze bardziej. Im bardziej będziesz odmawiał, tym ostatecznie i tak zjesz więcej. O ile ćwiczenia dają siłę nie tylko fizyczną, co psychiczną, to diety tę siłę osłabiają.

Dieta bez końca

Dieta odchudzająca w tradycyjnym rozumieniu to plan, ma początek i musi mieć koniec. Jeśli dieta poszła nam doskonale, to świetnie, ale co dalej? Fakty są takie, że tylko od 12% do 16% osób stosujących diety odchudzające utrzymuje nową wagę po zakończeniu diety.

W nagrodę za postępy mogę wszystko

Kiedy widzimy rezultaty, czujemy się świetnie. Niestety, jest to czas, gdy jesteśmy najbardziej podatni na pokusy. Gdy widzimy postępy oznacza to, że udało nam się, zadanie zostało wykonane, więc zasłużyliśmy na nagrodę. Dla osób odchudzających się nagrodą bardzo często jest jedzenie. W euforii nagradzamy się nadmiernie, co prowadzi nas znów na początek utartej ścieżki – wprowadzania rygoru po uczcie.

Diety nie działają jako skuteczny sposób na trwałą utratę kilogramów

Obojętne, czy jest to odchudzająca dieta 14 dniowa, oczyszczająca, czy też inna modna dieta, żadna nie jest skutecznym sposobem na trwałe odchudzanie i zachowanie zdrowia. Dają poczucie kontroli, ale pozornie i na bardzo krótko, nie przynosząc trwałych efektów, a przecież o to właśnie chodzi, by zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać sylwetkę i zdrowie. Założeniem każdej diety jest, że ten raz jest ostatni, jednak każdy, kto był na diecie odchudzającej wie, że żadna jeszcze nie była tą ostatnią, która przyniosła efekt na zawsze.

Co zatem zrobić?

- wprowadzać zmiany stopniowo,

- zmieniać złe nawyki i zachowania jedzeniowe,

- kontrolować postępy,

- konfrontować wyobrażenia z rzeczywistością,

- włączyć aktywność fizyczną w codzienność.

- pomocne są bardzo proste narzędzia jak prowadzenie dziennika żywieniowego. Brzmi banalnie i prosto, jednak naukowcy przebadali ten sposób i o ile prowadzony jest rzetelnie okazuje się doskonałą pomocą w kontrolowaniu faktycznie zjedzonych posiłków i aktywności. Dzięki analizie prowadzonego dziennika zwiększasz samoświadomość i z czasem zaczynasz lepiej wybierać.

Jeśli więc, chcesz zrobić postęp i zmienić nawyki żywieniowe na stałe pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić już teraz – nie przechodź na dietę!

Zaplanuj zmianę odżywiania i aktywności sportowej w taki sposób, byś był w stanie ją stosować przez całe życie. To klucz do realnej, trwałej i zdrowej zmiany.

 

Featured Posts
Recent Posts

© 2023 by Powerhouse Fitness. Proudly created with Wix.com

 

bottom of page